Alan Watts

Filozof, metafyzika a člověk

Tohle je 24/7 stream (odhadem) poloviny toho, co se kdy z jeho přednášek nahrálo. Přednášel před publikem v čajovnách, na univerzitách, v chrámech, v jeho domě v horách v Kalifornii, a to ať už tam byly stovky nebo jen desítky lidí, ale i v prázdné místnosti na mikrofon pro rádio nebo pro televizi. Kvalita zvuku se tak liší nahrávka od nahrávky. Většina jich byla pořízená v šedesátých letech a i když se s nimi při digitalizaci udělalo co šlo, občas narazíš na nějakou, které jde hůř rozumět, nebo zní trochu „off“.

Ať už přijdeš jako posluchač do poloviny, na začátek nebo konec jakékoli jeho přednášky, bude ti mít co říct – a to stejným způsobem, jako když hledáš na něco v životě odpověď, a otevřeš si tak náhodnou knížku na náhodné stránce, abys ji našel. Ta odpověď tam bude; doslova černé na bílem. Poslouchej dvacet minut, poslouchej dvě hodiny. Pusť si to na pět minut a pak už nikdy nebo na celé večery v průběhu příštích týdnů. To buď přijde nebo nepřijde samo.

Vypráví podobným způsobem jako starý dědeček. Nějakou dobu jsem si na to zvykal, zdá se totiž, že nedokončuje myšlenky a často uteče od tématu – ale teď můžu říct, že to má svůj důvod a je to příjemné. Témata, o kterých mluví, se liší. Někdy mluví o ekologii, někdy o historii křesťanství, hinduismu a buddhismu, někdy o tao nebo zenu, narazíš ale i na přednášky, kdy jen vypráví příběhy nebo učí, jak se vyrovnat s vlastní smrtelností.

Narodil se a vyrůstal v Anglii, před válkou se přestěhoval do USA. Asi pět let fungoval jako episkopální kněz, církev ho ale neměla ráda pro jeho nestandardní názory a způsob kázání a padesátých letech se rozloučili. Watts pak studoval zen a tao u mistrů v Japonsku a USA a od poloviny padesátých až do jeho smrti v 1973 vyprávěl o životě. Všude. Na párty, večeřích, univerzitách, pro televizi, rádio. Vždycky o sobě říkal, že je jen „spiritual entertainer“. A je to tak. Nekáže, neříká ti co máš dělat. Nedává doporučení. Jen vypráví o životě, o věcech a o myšlenkách. A má fakt nádherný smích 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=b6MPgP7ekb8

Pokud bych měl od Alana Wattse vybrat dvě přednášky, byly by to tyhle dvě. Možná právě proto, že tak nějak představují oba konce spektra, o kterých mluví. „Postarej se o extrémy a střed se o sebe postará sám,“ jak se říká.

To první video o meditaci je perfektně praktický. Všechno, co potřebuješ kdy vědět o meditaci, je v prvních dvaceti minutách. To youtube video je složený z několika různých přednášek a v každé z nich mluví o té samé meditaci trochu jinými slovy.

Drobnost, co třeba nezacvakne hned v první přednášce, ti dojde třeba ve druhý nebo čtvrtý, i když není podstatný, jestli to video doposloucháš celý. Jako v celku tam není zbytečné slovo navíc a mluví ke všem druhům publika – k malému kroužku lidí, k plnému sálu i k prázdné místností na kameru pro televizi.

https://www.youtube.com/watch?v=0OcHqRYZmtY&ab_channel=TwoSpiritsOneSoul

Ta druhá je speciální. Průběh spirituální cesty jednotlivce, tak jak o ní vypráví Watts, připomíná puzzle. Ten konečný obraz totiž nejde slovy popsat, a dokonce nejde ani rozumem nebo logicky pochopit. Není to potrava pro mozek, ale pro duši, pokud bys to chtěl nějak zaškatulkovat – a to pochopení ani v mysli nemůže proběhnout.

Ve většině přednášek Watts pomyslně mluví o jednotlivých dílcích skládanky. Někdy vypráví o každém dílku zvlášť, jakou má barvu, kam přibližně patří; a někdy vypráví o tom, jak dílky souvisí mezi sebou nebo jak spolu souvisí konkrétní dva nebo tři. Proto to může působit, že ‚skáče‘ z myšlenky na myšlenku nebo je ‚nedokončuje‘. Tohle je ten důvod, který jsem předtím naznačoval.

Tahle přednáška je naprosto ojedinělá, právě protože dílky, o kterých tady mluví, spolu na první pohled nesouvisí – čert to vem – ony jsou dokonce na opačných stranách skládanky – a ani náznakem nevysvětlí, jak spolu souvisí. Po poslechu v tobě zůstane buď tisíce otázek, na které sice chceš znát odpověď, ale přitom bude naprosto v pořádku, když se je nikdy nedozvíš, nebo v tobě bude jen ticho a božský klid.

https://www.youtube.com/watch?v=wrlK0iaZ6qE&ab_channel=Eye1

Stránka používá cookies. Používej 'I don't care about cookies' plugin do prohlížeče, odstraní ti tyhle zbytečný hlášky ze všech stránek :)