Základy posilování

Každej má svůj vlastní názor a postupy a já jsem to samý. Obecně na co jsem zatím přišel:

Princip posilování

Posilování nastává, až dostaneš svý svaly cvičením až za hranu – je jedno jestli silově, vytrvalostně, nebo burts-out. To znamená, že svaly unavuješ určitým cvikem až do té doby, kdy přestanou svou práci zvládat – a TEPRVE OD TÉHLE CHVÍLE začíná posilování. Do té doby je každej cvik jen unavování svalu, aby ses dostal do tohohle bodu.

Maximální objem

Pro objem svalů chceš cvičit opravdu nízký váhy v co nejvyšším počtu.

Aby sval mohl pracovat dlouho, potřebuje zásoby energie. Zásoby energie dělá tzv. sarkoplazma, ‚voda‘ která obaluje svalový vlákna.

Chceš cvičit s malými váhami (0,5kg-2kg) buď 50x a víckrát nebo ‚do selhání,‘ tedy do bodu, kdy už neuzvedneš závaží ani s pistolí u hlavy.

V tuhle chvíli je sarkoplazma zcela vyčerpaná a ve fázi odpočinku tělo musí doplnit zásoby A NAVÝŠIT REZERVY SARKOPLAZMY do budoucna – roste objem svalu, vytrvalost a trošiličku síla.

Maximální síla

Pro maximální sílu svalů chceš zvedat co největší váhy v opravdu malým počtu.

Sílu svalu dělají svalový vlákna tvořený svalovými buňkami – myofibrilami. Čím víc myofibril ve svalech máš, tím je sval silnější.

Chceš 1-3x zvednout váhu, kterou sotva dokážeš zvednout. V tuhle chvíli myofibrily sotva zvládají svou práci a ve fázi odpočinku tělo musí opravit všechny poškozený buňky A NAVÝŠIT POČET MYOFIBRIL do budoucna – roste síla svalu a jen trošičku vytrvalost a objem.

Tohle je absolutní základ, ze kterýho vyplývá všechno ostatní. Díky tomuhle posilování funguje, a oba body co jsem psal, jsou extrémy na škále.

První bod je pro maximální objem svalů na jedné straně a druhý bod je pro maximální sílu svalů na straně druhé. Střed si představ třeba jako 60% maximální váhy, co dokážeš uzvednout 20x v jedné sérii.

Tady tyhle principy si zapamatuj a s nikým o nich nemluv. Tohle jsou univerzální věci, díky kterým budeš růst mnohem rychleji a mnohem efektivněji než ostatní. Taky ti umožní cvičit doma ať už s vlastní vahou nebo s vlastníma činkama.

Abys to s nikým nerozebíral je tady spíš z praktickýho důvodu – každej má svůj vlastní názor co je nejlepší a ty diskuze jsou sice zajímavý a občas přínosný, ale kecání ti svaly nepřinese.

Co se týče samotnýho cvičení – do posilovny si vem sportovní věci na převlečení, čistý boty a co největší ručník doma najdeš. Co se týče pití je to posilovna od posilovny, někde si můžeš nosit vlastní flašku s vlastní vodou, někde si kupuješ pití na baru.

Pokud ty stroje neznáš, většinou se tě někdo ujme hned, jak uvidí, že si nevíš rady. Všichni si mezi sebou tykají a většinou platí, že čím větší svaly, tím milejší člověk.

Nech si ukázat, jak ty stroje fungují a jak máš cvičit. I kdybys věděl, jak ten stroj funguje, stejně si nech ukázat, jak máš cvičit.

Ke všemu a ke všem lidem přistupuj s pokorou. Namachrovaný všeználky nikdo nemá rád ani v posilovně a když přeceníš svý síly nebo budeš cvičit špatně, můžeš si přivodit zranění, který se ti bude hojit dny až týdny.

Co se týče samotných cviků a počtu opakování, je to na začátku buřt. Hlavní je zvyknout si pravidelně chodit, navyknout svaly na pravidelnou zátěž a naučit se dělat cviky správně.

Ze začátku si spíš dávej menší zátěže, než bys chtěl. Není to ostuda a je to 1000x lepší, než udělat dva cviky s velkou vahou špatně a natáhnout si sval.

Nech si od někoho říct který cviky máš dělat, nebo se zeptej který cviky a kdy dělá on. Nebo se postav před nějakej stroj a buď zmatenej, ono se to poddá.

Je to sranda, když už za pár týdnů vidíš fakt měřitelný výsledky 🙂 pamatuj: priorita č. 1 je prevence zranění. Priorita 2 je prevence zranění. Priorita 3 je udržitelnost – dělat všechno proto, abys chodil pravidelně a často, i kdyby to mělo znamenat cvičit míň a s menšími vahami.

Leave a Reply

Stránka používá cookies. Používej 'I don't care about cookies' plugin do prohlížeče, odstraní ti tyhle zbytečný hlášky ze všech stránek :)